notebook fan temizleme

notebook fan temizleme

Laptop fanını temizlemenin önemi

Notebooklarda soğutma metal soğutucu ve fan kombinasyonu ile sağlanır. Metal soğutucu ısınan çiplere (işlemci, chipset, gpu vs) temas halindedir ve ısıyı üzerine alır. Metal peteklerle soğutucudaki ısı maksimum seviyede havaya aktarılır. Fanın görevi ise peteklerin arasındaki sıcak havayı dışarı atmaktır.

Fan yoğun bir hava akımı oluşturduğundan havadaki tozlar zamanla fan içersinde birikir. 2-3 yıl içinde peteklerin arası ve fanın içi tozla dolar. Eviniz ne kadar tozsuz olursa olsun durum aynıdır.

Fanın tozlanması soğutmanın sağlanamaması ve yüksek ısıya neden olur. Yüksek ısıda notebook un arazılanmasına sebep olabilir. Bilgisayarın kilitlenmesi, açılmaması, bir süre sonra kapanması gibi sorunların temel nedeni soğutmanın sağlanamamasıdır.

Fan Temizleme işlemini kendim yapabilir miyim ?

Fan temizleme işlemini için bilgisayarın komple dağıtılması gerekemektedir. Birkaç modelde alttan kapak açılarak fana ulaşılabilir ama genellikle komple sökülmesi gerekir. Daha önce bu konuda bir tecrübeniz yoksa bir teknik servise başvurunuz.

Servis Önerisi

Tekniks Servis olarak önerimiz en fazla 2 yılda bir bilgisayarınızın fan bakımını yaptırmanız. Fan temizleme konusunda bizden destek alabilirsiniz.

Tekniks Servis’e 0212 227 48 83 ten ulaşabilirsiniz.